Okres dzieciństwa i wzrostu ma kluczowe znaczenie na ostateczny wygląd twarzy i układ zębów. Właściwa profilaktyka oraz ruchome aparaty ortodontyczne spełniają bardzo ważną rolę już we wczesnym dzieciństwie.

Ortodonta na wizycie konsultacyjnej ocenia wadę zgryzu, określa ewentualne parafunkcje oraz dobiera określony rodzaj aparatu ortodontycznego w danym przypadku.

aparat Ortodontyczny

Leczenie ortodontyczne dzieci:

  • Utrzymywacze przestrzeni

Jeżeli doszło do przedwczesnej utraty zęba mlecznego może dojść do zbyt szybkiego wyrznięcia zęba stałego. Skutkuje to często różnymi zaburzeniami a nawet zatrzymaniem innych zębów stałych w kości. Ortodonta może temu zapobiec wykonując profilaktyczny utrzymywacz przestrzeni

  • Płytka przedsionkowa

Wykonywana często już po 2 roku życia. Stosuje się ją w celu likwidowania różnych zaburzeń i nieprawidłowych funkcji jak: zmniejszone napięcie mięśniowe, oddychanie przez usta, zaburzenia wymowy, czy przetrwały niemowlęcy typ połykania.

  • Aparaty ortodontyczne ruchome dla dzieci

Jest to grupa różnych aparatów ortodontycznych dobieranych przez ortodontę w zależności od wskazań i wady zgryzu. Stosowane są u dzieci w wieku między 7 a 13 rokiem życia. Warunkują prawidłowy wzrost i ustawienie zębów.

Ortodonta

  • Aparaty ortodontyczne stałe dla dzieci

W pewnych sytuacjach ortodonta może podjąć decyzję o tymczasowym założeniu aparatu stałego w postaci metalowych zamków przyklejonych do zębów. Najczęściej dotyczy to odcinka przedniego. Po prawidłowym ustawieniu zębów w tej strefie, z reguły leczenie ortodontyczne u dziecka jest kontynuowane z wykorzystaniem aparatu ruchomego

  • Aparaty ortodontyczne ruchome dla dzieci

Jest to grupa różnych aparatów ortodontycznych dobieranych przez ortodontę w zależności od wskazań i wady zgryzu. Stosowane są u dzieci w wieku między 7 a 13 rokiem życia. Warunkują prawidłowy wzrost i ustawienie zębów.

Są to aparaty czynnościowe, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunki. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia aparatem ruchomym może pomóc w rozwoju łuków zębowych i w ten sposób wyeliminować potrzebę zastosowania późniejszego leczenia za pomocą ekstrakcji w okresie uzębienia stałego. Badania wykazały, że aparaty czynnościowe mogą być bardzo efektywne w polepszeniu rysów twarzy jak i ustawieniu zębów kiedy mały pacjent rośnie. Minusem leczenia takim aparatem jest to, że aparat taki trzeba nosić kilka godzin w ciągu dnia i spać z nim w nocy. Noszenie tylko nocne niestety nie daje oczekiwanych rezultatów. Czasami takie wczesne leczenie chroni dziecko przed poważną wadą zgryzu w przyszłości.

 

Jeżeli Twoje dziecko skończyło 7 lat – koniecznie umów się z dzieckiem na konsultację – +48 58 558 80 57