Zatrucie zęba w leczeniu kanałowym

Zatrucie zęba jest popularnie używaną przez pacjentów procedurą tzw. dewitalizacji miazgi nerwowej.  Wystąpienie bólu zęba dla nikogo nie jest sprawą przyjemną. W większości przypadków, ząb taki jest kwalifikowany do leczenia kanałowego.

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej w codziennej pracy, stomatolodzy korzystają z procedury zatruwania. W uproszczeniu polega ona na rozwierceniu zęba, aż do jego ukrwionej części, czyli tkanki nerwowo-naczyniowej, która ma kontakt z całym krwiobiegiem. Na odsłoniętą miazgę zębową, dentysta nakłada preparat do zatrucia, a następnie zamyka ubytek fleczerem. Po takim zabiegu często pierwsze godziny wiążą się z nieprzyjemnym bólem oraz koniecznością przyjmowania leków przeciwbólowych. Dopiero po kilku dniach stomatolog może podjąć się dalszego leczenia kanałowego. Zatrucie zęba nie jest metodą do końca skuteczną, ze względu na brak kontroli nad penetracja środka do dewitalizacji.

Leczenie kanałowe przy pomocy mikroskopów

W Perfect Smile Clinic Garnizon zabiegi leczenia endodontycznego przeprowadzamy z zastosowaniem mikroskopów. Zatruwanie zębów nie jest praktyczne nigdy stosowane przez naszych endodontów. W zamian za to przeprowadzamy leczenie kanałowe pod mikroskopem, w skutecznym znieczuleniu. Miazga zostaje usunięta z kanałów bez żadnych dolegliwości. Często dentysta na tej samej wizycie wypełnia kanał oraz kończy etap leczenia endodontycznego. Pacjent pozabiegowo może odczuwać delikatne dolegliwości bólowe, głównie na nagryzanie, co jest całkowicie normalne po tego typu zabiegach.

Aby nie dopuścić do stanu w którym ząb wymaga zatrucia lub leczenia kanałowego, rekomendujemy wykonywanie dokładnego badania stanu zębów. Diagnostyka wiąże się z obowiązkowym wykonaniem zdjęcia panoramicznego ok. 1x na dwa lata. Pozwala to wychwycić ukryte ogniska próchnicy i pozostawić zęby zdrowe i żywe.